topstandards2017
mobilestandards

Standards League

The Club Combined Standard Competition is an integrated, age-based competition. Cyclists aim to beat time or speed targets in defined events to gain gold, silver, bronze or club standards. 3 bronze or better standards in different disciplines need to be attained to earn a medal. The medal colour will be equal to the lowest standard achieved.

To register a standard for inclusion in the table, riders must enter the event as a Calder Clarion rider notification sent to Jason Grove, club recorder (details on Contact Web Page) with the event name, date and time, speed or distance achieved. For Standard details see Club Standard Targets

2019 Standards League

Position Name Event Race Date Age Cat Time/KPH/Pstn Points Standard Medal Total
1  Steve Hancock 10TT VTTA London 14-Jul M55 21.45 37.16 Gold Gold 114.13
25TT Virtual CC 19-May M55 54.29 38.91 Gold
50TT Hartlepool 50 02-Jun M55 1.55.32 38.06 Gold
2 Carol O'Connor 10TT VTTA London 14-Jul L50 24.00 37.24 Gold Gold 112.34
25TT Sportzmad 25 12-May L50 1.01.46 37.87 Gold
50TT Viking CC 16-Jun L50 2.12.35 37.23 Gold
3 Paddy O'Connor 10TT VTTA London 06-May M50 24.04 32.89 Gold` Gold 101.42
25Tt Sportzmad 25 12-May M50 1.01.45 34.57 Gold
50TT Viking CC 16-Jun M50 2.09.43 33.96 Gold
4 Richard Banks 10TT Drig 10 09-Jun M50 24.56 32.25 Gold Silver 94.61
25TT Bynea CC 25 23-Jun M50 1.00.21 35.16 Gold
50TT YCF 50 20-Jul M50 2.35.58 27.20 Silver
5 Sarah Minchin 10TT Seacroft 10 20-Apr L55 28.41 33.01 Gold Silver 86.13
25TT YCF 25 05-May L55 1.15.54 33.12 Gold
Sportive>100 Flat 100 01-Jun L55 19.88kph 20.00 Silver
6 Andrew Spittlehouse 10TT Sherwood CC 06-Jul M50 24.18 34.31 Gold 67.91
25TT Drig 25 12-May M50 1.03.48 33.60 Gold
7 Ross Burton 10TT W Pennine RC 13-Jul M40 21.53 33.80 Gold 67.60
25TT YCF25 07-May M40 57.41 33.80 Gold
8 Simon Hunt Sportive>100km TOC 02-Jun 31.8kph 30.00 Gold Bronze 67.33
Road race Nat Clarion 21-Apr 13th 20.00 Silver
10TT Calder10 10-Jul M40 27.1 17.33 Bronze
9 Phil Longstaff 10TT BRC 19-Jun M45 22.08 34.10 Gold 64.10
Road race Nat Clarion 21-Apr M45 2 30.00 Gold
10 Stuart Powell 10TT Calder 10 05-Jun M50 23.56 33.48 Gold 63.48
Road race LVRC 20-Apr M50 8 30.00 Gold
11 Jonny Reid 10TT Otley CC 10 13-Apr M45 27.57 19.40 Bronze 50.02
25TT YCF 25 07-May M45 1.06.04 30.62 Gold
12  Dean Kemp 10TT Calder 10 05-Jun MSn 24.47 18.22 Bronze 48.22
Road race nat Clarion 21-Apr MSn 5 30.00 Gold
13  Ian Hunt Sportive>100km TOC 02-Jun M50 31.5kph 30.00 Gold 42.70
10TT Calder 10 22-May 31.14 12.70 Bronze
14  Dave Glew 10TT team Sportslab 10-Jul M40 20.58 35.10 Gold 35.10
15 Mark Burgess 10TT Calder 10 07-Aug M55 25.58 32.21 Gold 32.21
16  Tamara Walton 10TT Calder 10 01-May L45 27.5 32.20 Gold 32.20
17 Nigel Firth 10TT Calder 10 07-Aug M50 25.54 31.65 Gold 31.65
18 Paul Lee 10TT City RC 10 19-Apr M50 25.35 31.27 Gold 31.27
19 Fran Smith 10TT Calder 10 10-Jul L50 29.28 31.23 Gold 31.23
20  Jonathon Hindle 10TT Calder 10 10-Jul M55 27.3 30.10 Gold 30.10
21  Lewis Smith 10TT Calder 10 10-Jul MJv 25.39 29.62 Silver 29.62
22 Gary Wright 10TT Calder 10 17-Jul M55 28.32 25.60 Silver 25.60
23 Jonny Reid 10TT Calder 10 10-Jul M45 26.39 24.81 Silver 24.81
24  Simon Noble 10TT Calder 10 05-Jun M50 28.22 21.4 Silver 21.40
25  Ryan Williams 10TT Calder 10 05-Jun MSn 24.28 19 Bronze 19.00
26  Paul Richards 10TT Calder 10 01-May M55 30.06 18.5 Bronze 18.50
27 Oliver Ripley 10TT Calder10 01-May MSn 25.3 14.86 Bronze 14.86
28 Arron Jinks 10TT Calder 10 07-Aug MSn 25.44 14.29 Bronze 14.29
29 Mark Colley 10TT Calder 10 01-May M40 28.33 13.2 Bronze 13.20
30 Tom Gothard 10TT Calder 10 22-May MSn 26.01 11.98 Bronze 11.98
31  Adam Milner 10TT Calder 10 22-May MSn 26.35 10.61 Bronze 10.61
32 TomPenty 10TT Calder 10 07-Aug MSn 26.52 9.97 Club 9.97
33 James Goldsborough 10TT Calder 10 07-Aug M45 31.31 8.97 Club 8.97
34  John Elliott 10TT Calder 10 05-Jun M55 34.18 8.92 Club 8.92
35  Ben O'Hara 10TT Calder 10 01-May MSn 33.29 5.5 Club 5.50