Annual Awards Dinner 2018

Calder Clarion Awards Dinner riday 23rd February,

ANNUAL AWARDS

 GO RIDE MEDALS

  1. BROOKS, A.BYRNE, S. BYRNE, E. COOK, J. COOK, J. CLIFTON F. DAVIDSON,
    J. GROVE, D.S. JAMES, D.E. JAMES, D. PRICE A. SADLER, P. SADLER,
    L. SMITH, A. SYKES, T. OLDROYD, H. LITTLEWOOD, B. GROVE, E. A. BEAUMONT,
     E.E. BEAUMONT E. COUSIN, A. FARLINE, E. HAIGH, A. NICHOLSON, M. O’NIEL
    O. SPEIGHT, T. STANLEY, O. CROSSLAND, D. MURRAY G. WOMERSLEY

COACHES AWARD

  1. COOK Gold Medal & Trophy –

10 MILE TT CHAMPIONSHIP

1st R. BURTON  23:59  Gold Medal & Trophy –
2nd S. HANCOCK 24:09  Silver Medal –
3rd S. POWELL  25:11  Bronze Medal
VETS ON STANDARD
1st S. HANCOCK +2:55  Gold Medal
2nd S.WARD     +2:13  Silver Medal –
3rd R. BURTON  +2:05  Bronze Medal –

25 MILE TT CHAMPIONSHIP
1st R. BURTON       1:00:16   Gold Medal & Trophy
2nd S. HANCOCK      1:01:55   Silver Medal
3rd A. SPITTLEHOUSE 1:06:45   Bronze Medal
VETS ON STANDARD
Bronze Medal – A. SPITTLEHOUSE +0:53
Silver Medal – R. BURTON +5:57
Gold Medal – S. HANCOCK +6:57

50 MILE TT CHAMPIONSHIP
1st S. HANCOCK 2:10:40 Gold Medal & Trophy

100 MILE TT CHAMPIONSHIP Event cancelled
NEW YEAR’S DAY 5 MILE CHAMPIONSHIP

(Geof Whitley Memorial Trophy)

Postponed – Now 25th April, Hemsworth
HILL CLIMB CHAMPIONSHIP
Men

1st   S. DEGNAN    2:53.5   Gold Medal & Trophy

2nd   J. ATTARDO   2:53.7  Silver Medal
3rd   M. BRYANT   2:53.9   Bronze Medal
LADIES

1st    C.PLUMSTEAD  3:48    Gold Medal & Trophy

2nd   S. GOULDING   4:24    Silver Medal
3rd   F. SMITH          4:28    Bronze Medal

Juniors
1st   L. SMITH      3:43   Gold Medal
2nd  H. KITCHING 3:53   JUNIOR Gold Medal
3rd  B. GROVE      4:03   JUVENILE Silver Medal

STANDARDS LEAGUE
1st      C. O’CONNOR          112.67          Gold Medal & Trophy –
2nd     S. HANCOCK 111.09          Gold Medal –
3rd      S. POWELL             104.25          Gold Medal
4th     P. O’CONNOR 101.09          Bronze Medals
5th     R. BURTON    99.18 Gold Medal
6th     T. RIPLEY      98.65 Gold Medal
7th     A. SPITTLEHOUSE     93.23 Gold Medal
8th     J. CLARKE      92.36 Gold Medal
9th     P. LEE 82.57 Silver Medal

CERTIFICATES of ACHIEVEMENT (Standards League)

GOLD J. ATTARDO, R. BANKS, A. BRAIN, M. BRYANT, A. CALLAGHAN, F. CHRISTIANSEN, S. DEGNAN, NIGEL FIRTH, M. HOLDEN, H. KITCHING, C. PLUMSTEAD, J. REID, S. WARD SILVER M. COLLEY, J. DIXON, S. GOULDING, M. HOPKINS, P. MULREADY D. PRICE, P. ROBERTS, F. SMITH, L. SMITH, P. WINTERBOURNE

BRONZE A. ASHMORE, J. COLLEY, J. CROSTON, J. ELLIOT, B. GROVE, J. GROVE, I. HOYLE, I. HUNT, S. HUNT, R. JOHNSON, V. ROONEY G. PRICE

 

DENBIGH TROPHY

Gold Medal & Trophy – L. JAMES

CLIFF KETTLEWELL TROPHY

Gold Medal & Trophy – J. REID 26:55

 

MOST IMPROVED RIDER

Competitive  M. COOK  Gold Medal & Trophy

SOCIAL B. GROVE Gold Medal & Trophy

CYCLOCROSS

SENIOR   M. HOLDEN Gold Medal & Trophy

JUNIOR    D. S. JAMES Gold Medal & Trophy

CLUB RUNS TROPHY

  1. SMITH Gold Medal & Trophy

WAYS WEEK 10 MILE TROPHY

  1. GLEW (Knottingley Velo) 22:47 Gold Medal & Trophy

AUDAX TROPHY

NICK FIRTH   Gold Medal & Trophy

B.A.R TROPHY

MEN

1st S. HANCOCK 26.239 mph Gold Medal & Trophy

2nd P. O’CONNOR 23.004 mph Silver Medal

LADIES

1st  C. O’CONNOR 22.103 mph    Gold medal & Trophy

CLUB PERSON OF THE YEAR

I. HOYLE  Gold Medal & Trophy 

STURGESS LEAGUE

1st   NIGEL FIRTH 545 Pts   Gold Medal & Trophy

2nd   BRAIN          533 Pts   Silver Medal

23d  G. PRICE      476 Pts   Bronze Medal

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *