topresults
mobile topresults

10 Mile TTs 2018

(Summer Series)     Photos mostly Phil Winterbourne

Event 16  29th August

Psn Name Club AgeCat Time Points Standard
1 Glew  David Knottingley Velo M40 21.40 33.86 Gold
2 Parzyk  Tomasz Drighlington BC MSn 23.14 24.42 Silver
3 Longstaff Phil Calder Clarion M45 23.45 32.31 Gold
4 Hancock  Steve Calder Clarion M55 23.48 34.62 Gold
5 Barnett  David Jackpot Racing M45 23.58 32.02 Gold
6 Burton  Ross Calder Clarion M40 24.05 30.57 Gold
7 Kershaw  Greg Drighlington BC MSn 24.07 19.76 Bronze
8 Stott  Adrian Jackpot Racing M40 24.34 29.67 Silver
9 Rangcroft  Malachi Wakefield Tri M45 25.15 30.35 Gold
10 Healy  Frank Ravensthorpe CC M50 25.55 30.90 Gold
11 Spittlehouse  Andrew Calder Clarion M45 25.55 28.13 Silver
12 Lee  Paul Calder Clarion M50 25.57 30.86 Gold
13 Fitzpatrick Dave Drighlington BC M55 26.23 31.51 Gold
14 Reid  Jonny Calder Clarion M45 26.25 25.78 Silver
15 Burn Lucy Wakefield Tri LSn 27.07 9.65 Club
16 Penty  Tom Calder Clarion MSn 27.38 9.01 Club
17 Stirk  Peter Elmsall RC M70 30.14 31.08 Gold
18 Reddington  Frank Ravensthorpe CC M60 30.27 22.61 Silver
19 Minchin  Sarah Wakefld Tri/Calder L55 30.34 17.89 Bronze
20 Smith  Fran Calder Clarion L50 31.20 12.56 Bronze
Psn Team Points
1 Calder Clarion 17
2 Drighlington BC 22
3 Wakefield Tri 43

Event 15  22nd August - Cancelled Roadworks

Event 14  15th August

Psn Name Club AgeCat Time Points Standard
1 Glew  David Knottingley Velo M40 21.34 33.99 Gold
2 Sanders  Sean Drighlington BC M45 23.09 33.09 Gold
3 Hancock  Steve Calder Clarion M55 24.01 34.36 Gold
4 Stott  Adrian Jackpot Racing M40 24.10 30.45 Gold
5 Rangcroft  Malachi Wakefield Tri M45 25.15 30.35 Gold
6 Reid  Jonny Calder Clarion M45 26.03 27.50 Silver
7 Leigh Jacob Knottingley Velo MJv 26.04 30.71 Gold
8 Powell  Stuart Calder Clarion M45 26.19 26.25 Silver
9 Spittlehouse  Andrew Calder Clarion M45 26.20 26.17 Silver
10 Johnson  Chris Wakefield Tri M50 26.35 30.06 Gold
11 Bentley  Mel Wakefield CC M60 27.07 31.95 Gold
12 Whitlam  Dan Calder Clarion MSn 27.26 9.26 Club
13 Burn Lucy Wakefield Tri LSn 27.28 9.22 Club
14 Hunt  Simon Calder Clarion M40 27.45 15.83 Bronze
15 Penty  Tom Calder Clarion MSn 27.53 8.71 Club
16 Wright (Trike)  Gary Lincoln Wheelers M50 28.23 22.16 Silver
17 Minchin  Sarah Wakefld Tri/Calder L55 30.33 17.94 Bronze
18 Hoyle  Ian Calder Clarion M50 31.02 13.47 Bronze
19 Hunt  Ian Calder Clarion M50 31.12 12.97 Bronze
20 Smith Zoe Wakefield Tri LSn 31.51 3.82 Club
21 Smith  Fran Calder Clarion L50 32.21 9.83 Club
Psn Team Points
1 Calder Clarion 17
2 Wakefield Tri 28

David Glue - photo Dean Kemp

Event 13  8th August

Psn Name Club AgeCat Time Points Standard
1 Swift Connor Madison Genisis MSn 19.48 33.60 Gold
2 Barnett  David Jackpot Racing M45 23.34 30.96 Gold
3 Powell  Stuart Calder Clarion M45 23.46 32.29 Gold
4 Burton  Ross Calder Clarion M40 24.34 29.67 Silver
5 Hancock  Steve Calder Clarion M55 24.40 33.58 Gold
6 Barnard  Rob Club Cystic Fibrosis M45 24.47 18.61 Bronze
7 Spittlehouse  Andrew Calder Clarion M45 25.35 29.69 Silver
8 Leigh Jacob Knottingley Velo MJv 25.55 30.90 Gold
9 Fitzpatrick Dave Drighlington BC M55 26.31 31.35 Gold
10 Bentley  Mel Wakefield CC M60 27.06 31.97 Gold
11 Penty  Tom Calder Clarion MSn 27.42 8.93 Club
12 Burn Lucy Wakefield Tri LSn 28.04 19.64 Bronze
13 Hoyle  Ian Calder Clarion M50 30.38 14.67 Bronze
14 Minchin  Sarah Wakefld Tri/Calder L55 30.59 30.02 Gold
15 Smith  Fran Calder Clarion L50 31.57 26.30 Silver
Psn Team Points
1 Calder Clarion 12

 

Event 12  1st August

Psn Name Club AgeCat Time Points Standard
1 Wilson  Matthew Jackpot Racing MSn 22.38 27.66 Silver
2 Glew  David Knottingley Velo M40 23.23 31.52 Gold
3 Evans  Christian Huddersfield Star Wh M45 23.59 32.00 Gold
4 Sanders  Sean Drighlington BC M45 24.06 31.85 Gold
5 Williams  Ryan Wakefield Tri MSn 24.14 19.34 Bronze
6 Powell  Stuart Calder Clarion M45 24.20 31.55 Gold
7 Stott  Adrian Jackpot Racing M40 24.22 30.18 Gold
8 Burton  Ross Calder Clarion M40 25.00 27.50 Silver
9 Galbraith Ian Drighlington BC M45 25.02 30.63 Gold
10 Barnard  Rob Club Cystic Fibrosis M45 25.13 30.39 Gold
11 Ward  Steve Calder Clarion M60 25.58 33.28 Gold
12 Lee  Paul Calder Clarion M50 26.08 30.63 Gold
13 Leigh Jacob Knottingley Velo MJv 26.10 30.58 Gold
14 Spittlehouse  Andrew Calder Clarion M45 26.15 26.56 Silver
15 Smith  John Ravensthorpe CC M50 26.29 30.19 Gold
16 Johnson  Chris Wakefield Tri M50 26.49 29.18 Silver
17 Firth  Nigel Calder Clarion M45 26.52 23.67 Silver
18 Bryant  Mark Calder Clarion MSn 27.18 9.43 Club
19 Burn Lucy Wakefield Tri LSn 27.51 20.47 Silver
20 Penty  Tom Calder Clarion MSn 28.35 7.84 Club
21 Walton  Tamara Huddersfield Star Wh L45 29.02 30.80 Gold
22 Minchin  Sarah Wakefld Tri/Calder L55 30.49 30.20 Gold
23 Hoyle  Ian Calder Clarion M50 31.24 12.36 Bronze
24 Smith  Fran Calder Clarion L50 32.20 24.81 Silver
25 Elliot  John Calder Clarion M55 32.50 11.06 Bronze
26 Hawley Dalia Calder Clarion LSn 35.20 5.54 Club
27 Hanson J/Womach G Elmsall RC M45 35.38
Psn Team Points
1 Calder Clarion 25
2 Wakefield Tri 40

Event 11   25th July

Psn Name Club AgeCat Time Points Standard
1 Glew  David Knottingley Velo M40 21.37 33.92 Gold
2 Barnard  Rob Club Cystic Fibrosis M45 25.06 30.54 Gold
3 Grainger  James Wakefield CC M45 25.49 28.59 Silver
4 Ward  Steve Wetherby Wheelers M60 25.56 33.32 Gold
5 Lee  Paul Calder Clarion M50 26.03 30.73 Gold
6 Leigh Jacob Wakefield Tri MJv 26.13 30.52 Gold
7 Smith  John Ravensthorpe CC M50 26.32 30.13 Gold
8 Spittlehouse  Andrew Calder Clarion M45 26.34 25.08 Silver
9 Fitzpatrick Dave Drighlington BC M55 26.47 31.03 Gold
10 Firth  Nigel Calder Clarion M45 26.50 23.83 Silver
11 Reid  Jonny Calder Clarion M45 27.01 22.97 Silver
12 Johnson  Chris Wakefield Tri M50 27.17 27.09 Silver
13 Hanson  John Elmsall RC M45 27.26 21.02 Silver
14 Bentley  Mel Wakefield CC M60 27.54 31.04 Gold
15 Penty  Tom Calder Clarion MSn 28.32 7.91 Club
16 Smith  Lewis Calder Clarion MJv 30.14 15.88 Bronze
17 Storey  Ben Wakefield Tri M40 30.34 8.79 Club
18 Hoyle  Ian Calder Clarion M50 31.10 13.07 Bronze
19 Minchin  Sarah Wakefld Tri/Calder L55 31.34 27.79 Silver
20 Smith  Fran Calder Clarion L50 32.06 25.71 Silver
Psn Team Points
1 Calder Clarion 23

Event 10   18th July

Psn Name Club AgeCat Time Points Standard
1 Glew  David Knottingley Velo M40 21.40 33.86 Gold
2 Parzyk  Tomasz Drighlington BC MSn 23.02 25.50 Silver
3 Sanders  Sean Drighlington BC M45 23.33 32.57 Gold
4 Barnett  David Jackpot Racing M45 23.34 32.55 Gold
5 Longstaff Phil Calder Clarion M45 24.05 31.87 Gold
6 Evans  Christian Huddersfield Star Wh M45 24.21 31.52 Gold
7 Burton  Ross Calder Clarion M40 24.22 30.18 Gold
8 Stott  Adrian Jackpot Racing M40 24.44 28.83 Silver
9 Rangcroft  Malachi Wakefield Tri M45 25.42 29.14 Silver
10 Spittlehouse  Andrew Calder Clarion M45 25.58 27.89 Silver
11 Lee  Paul Calder Clarion M50 26.09 30.61 Gold
12 Firth  Nigel Calder Clarion M45 26.16 26.49 Silver
12 Rhodes  Gary Drighlington BC M45 26.16 26.49 Silver
14 Reid  Jonny Calder Clarion M45 26.29 25.47 Silver
15 Fitzpatrick Dave Drighlington BC M55 26.37 31.23 Gold
16 Green Chris Drighlington BC M55 26.40 31.17 Gold
17 Leigh Jacob Wakefield Tri MJv 26.56 28.66 Silver
18 Kershaw  Greg Drighlington BC MSn 27.11 9.57 Club
19 Armitage David Drighlington BC M55 27.17 30.42 Gold
20 Rhodes Francis Knottingley Velo MSn 27.22 9.34 Club
21 Bentley  Mel Wakefield CC M60 27.31 31.49 Gold
22 Smith  Lewis Calder Clarion MJv 27.35 25.75 Silver
23 Ripley  Tony Calder Clarion M55 27.40 29.85 Silver
24 Bahra Chris Drighlington BC MSn 28.17 8.21 Club
25 Penty  Tom Calder Clarion MSn 28.22 8.11 Club
26 Holyoake Abbie Drighlington BC LJn 28.23 30.21 Gold
27 Wilcock Neil Drighlington BC M40 28.24 13.67 Bronze
28 Leese Paul Drighlington BC M60 28.26 30.42 Gold
29 Ingham  John Drighlington BC M60 28.33 30.29 Gold
30 Harley Andrew Drighlington BC M50 28.36 21.19 Silver
31 Walton  Tamara Huddersfield Star Wh L45 29.19 30.49 Gold
32 Fitch Wayne Drighlington BC M50 29.35 17.84 Bronze
33 Davies Paul Drighlington BC MSn 29.42 6.47 Club
34 Walsh Tom Drighlington BC MSn 30.15 5.79 Club
35 Philips Mick Drighlington BC M70 31.03 30.21 Gold
36 Smith  Fran Calder Clarion L50 31.26 28.31 Silver
37 Hoyle  Ian Calder Clarion M50 32.02 10.45 Bronze
38 Kerr Vincent Drighlington BC M55 32.06 13.27 Bronze
Psn Team Points
1 Drighlington BC 18
2 Calder Clarion 22

Event 9   11th July

Psn Name Club AgeCat Time Points Standard
1 Glew  David Knottingley Velo M40 22.33 32.65 Gold
2 Burton  Ross Calder Clarion M40 25.29 25.08 Silver
3 Rangcroft  Malachi Wakefield Tri M45 26.55 23.44 Silver
4 Lee  Paul Calder Clarion M50 26.59 28.43 Silver
5 Reid  Jonny Calder Clarion M45 27.27 20.94 Silver
5 Riechert  Hannah Alba Rosa LSn 27.27 22.33 Silver
7 Spittlehouse  Andrew Calder Clarion M45 27.32 20.55 Silver
8 Firth  Nigel Calder Clarion M45 27.56 19.06 Bronze
9 Brain  Adrian Calder Clarion M55 28.15 27.24 Silver
10 Bentley  Mel Wakefield CC M60 28.30 30.35 Gold
11 Smith  Lewis Calder Clarion MJv 28.58 19.70 Bronze
12 Minchin  Sarah Wakefld Tri/Calder L50 32.29 24.22 Silver
13 Storey  Ben Wakefield Tri M40 32.35 6.52 Club
14 Smith  Fran Calder Clarion L50 33.24 20.65 Silver
Psn Team Points
1 Calder Clarion 11

Event 8   4th July. WAYS Week Trophy

Psn Name Club AgeCat Time Points Standard
1 Glew  David Knottingley Velo M40 22.22 32.90 Gold
2 Longstaff Phil Calder Clarion M45 24.33 31.26 Gold
3 Cooke  Rob Cyclo Mania M40 24.36 29.50 Silver
4 Barnard  Rob Club Cystic Fibrosis M45 26.12 26.80 Silver
5 Lee  Paul Calder Clarion M50 26.42 29.70 Silver
6 Keighley John Alba rosa M40 26.45 19.17 Bronze
7 Smith  John Ravensthorpe CC M50 26.56 28.66 Silver
8 Brain  Adrian Calder Clarion M55 27.04 30.68 Gold
9 Reid  Jonny Calder Clarion M45 27.54 19.17 Bronze
10 Bentley  Mel Wakefield CC M60 28.26 30.42 Gold
11 Leigh Jacob Wakefield Tri MJv 28.29 21.72 Silver
12 Hindle  Jonathon Knottingley Velo M55 28.38 25.52 Silver
13 Penty  Tom Calder Clarion MSn 29.42 6.47 Club
14 Hunt  Simon Calder Clarion M40 29.48 9.66 Club
15 Hunt  Ian Calder Clarion M50 29.51 17.04 Bronze
16 Minchin  Sarah Wakefld Tri/Calder L55 31.56 30.07 Gold
17 Hoyle  Ian Calder Clarion M50 32.03 10.40 Bronze
18 Storey  Ben Wakefield Tri M40 32.07 7.04 Club
19 Kerr Vincent Drighlington BC M55 32.28 12.16 Bronze
20 Elliot  John Calder Clarion M55 33.22 9.82 Club

David Glew Knottingley Velo 1st event 8

Event 7   27th June

Psn Name Club AgeCat Time Points Standard
1 Glew  David Knottingley Velo M40 22.12 33.13 Gold
2 Cooke  Rob Cyclo Mania M40 24.16 30.32 Gold
3 Longstaff Phil Calder Clarion M45 24.44 31.02 Gold
4 Burton  Ross Calder Clarion M40 24.56 27.83 Silver
5 Powell  Stuart Calder Clarion M45 25.28 30.07 Gold
6 Barnard  Rob Club Cystic Fibrosis M45 25.39 29.38 Silver
7 Lee  Paul Calder Clarion M50 26.58 28.51 Silver
8 Brain  Adrian Calder Clarion M55 27.12 30.52 Gold
9 Fitzpatrick Dave Drighlington BC M55 27.17 30.42 Gold
10 Smith  John Ravensthorpe CC M50 27.25 26.49 Silver
11 Reid  Jonny Calder Clarion M45 27.47 19.56 Bronze
12 Spittlehouse  Andrew Calder Clarion M45 27.49 19.45 Bronze
13 Smith  Lewis Calder Clarion MJv 28.21 22.31 Silver
14 Wright (Trike)  Gary Lincoln Wheelers M50 28.24 22.09 Silver
15 Bentley  Mel Wakefield CC M60 28.39 30.17 Gold
16 Hindle  Jonathon Knottingley Velo M55 29.56 19.80 Bronze
17 Hunt  Simon Calder Clarion M40 29.58 9.47 Club
18 Smith Mark Ravensthorpe CC M40 31.28 7.78 Club
19 Hunt  Ian Calder Clarion M50 31.39 11.61 Bronze
20 Smith  Fran Calder Clarion L50 32.05 25.78 Silver
21 Minchin  Sarah Wakefld Tri/Calder L55 33.43 19.61 Bronze
Psn Team Points
1 Calder Clarion 12

David Glew 1st Event #7

Event 6   20th June

Psn Name Club AgeCat Time Points Standard
1 Glew  David Knottingley Velo M40 21.16 34.40 Gold
2 Stott  Adrian Jackpot Racing M40 24.13 30.39 Gold
3 Hancock  Steve Calder Clarion M55 24.18 34.02 Gold
4 Burton  Ross Calder Clarion M40 24.20 30.23 Gold
5 Ward  Simon Wakefield Tri M45 24.31 31.31 Gold
6 Grainger  James Wakefield CC M45 24.42 31.07 Gold
7 Lee  Paul Calder Clarion M50 25.46 31.08 Gold
8 Smith  John Ravensthorpe CC M50 25.47 31.06 Gold
9 Reid  Jonny Calder Clarion M45 26.06 27.27 Silver
10 Spittlehouse  Andrew Calder Clarion M45 26.32 25.24 Silver
11 Fitzpatrick Dave Drighlington BC M55 26.39 31.19 Gold
12 Leigh Jacob Wakefield Tri MJv 26.40 29.85 Silver
13 Wright (Trike)  Gary Lincoln Wheelers M50 26.55 28.73 Silver
14 Bentley  Mel Wakefield CC M60 27.31 31.49 Gold
15 Hindle  Jonathon Knottingley Velo M55 27.32 30.12 Gold
16 O'Connor  Carol Calder Clarion L50 27.42 33.55 Gold
17 Parry Ian Calder Clarion M55 27.46 29.40 Silver
18 Storey  Ben Wakefield Tri M40 30.34 8.79 Club
19 Minchin  Sarah Wakefld Tri/Calder L50 31.26 28.31 Silver
20 Newland Piers Wakefield Tri M55 32.44 11.36 Bronze
21 Heeles Mark Ravensthorpe CC M50 35.30 6.56 Club
Psn Team Points
1 Calder Clarion 14
2 Wakefield Tri 37

Event 5   13th June

Psn Name Club AgeCat Time Points Standard
1 Swift Connor Madison Genisis MSn 20.10 33.05 Gold
2 Glew  David Knottingley Velo M40 21.32 34.04 Gold
3 Parzyk  Tomasz Drighlington BC MSn 22.52 26.40 Silver
4 Sanders  Sean Drighlington BC M45 23.25 32.74 Gold
5 Stott  Adrian Jackpot Racing M40 23.58 30.73 Gold
6 Longstaff Phil Calder Clarion M45 23.59 32.00 Gold
7 Hancock  Steve Calder Clarion M55 24.18 34.02 Gold
8 Powell  Stuart Calder Clarion M45 24.34 31.24 Gold
9 Barnard  Rob Club Cystic Fibrosis M45 24.45 31.00 Gold
10 Burton  Ross Calder Clarion M40 24.50 28.33 Silver
10 Ward  Simon Wakefield Tri M45 24.50 30.89 Gold
12 Grainger  James Wakefield CC M45 25.17 30.31 Gold
13 Riechert  Hannah Alba Rosa LSn 25.29 30.41 Gold
14 Lee  Paul Calder Clarion M50 25.58 30.83 Gold
15 Brain  Adrian Calder Clarion M55 26.00 31.97 Gold
16 Rangcroft  Malachi Wakefield Tri M45 26.09 27.03 Silver
17 Keighley John Alba rosa M40 26.27 20.25 Silver
18 Johnson  Chris Wakefield Tri M50 26.30 30.17 Gold
19 Spittlehouse  Andrew Calder Clarion M45 26.37 24.84 Silver
20 Reid  Jonny Calder Clarion M45 26.50 23.83 Silver
21 Fitzpatrick Dave Drighlington BC M55 26.56 30.84 Gold
22 Ryder  Dan Sowerby Bros CRT MSn 26.57 9.86 Club
23 Ripley  Tony Calder Clarion M55 27.27 30.22 Gold
24 Bentley  Mel Wakefield CC M60 27.32 31.47 Gold
25 Hunt  Simon Calder Clarion M40 27.50 15.56 Bronze
26 Penty  Tom Calder Clarion MSn 28.05 8.46 Club
27 Hatfield  Robert Calder Clarion M45 28.08 18.39 Bronze
28 Hindle  Jonathon Knottingley Velo M55 28.10 27.61 Silver
29 Bradley  David Wakefield Tri M60 28.27 30.41 Gold
30 Price  David Calder Clarion M50 28.38 21.05 Silver
31 Hoyle  Ian Calder Clarion M50 31.05 13.32 Bronze
32 Hunt  Ian Calder Clarion M50 31.46 11.26 Bronze
33 Minchin  Sarah Calder/Wakefld Tri L50 32.00 26.10 Silver
34 Newland Piers Wakefield Tri M55 DNS
Psn Team Points
1 Calder Clarion 21
2 Drighlington BC 28
3 Wakefield Triathlon 44

Connor Swift (Madison Genesis) the Tour of Yorkshire and TOB rider

1st in Calder 10TT #5

 

Event 4   6th June

Psn Name Club AgeCat Time Points Standard
1 Glew  David Knottingley Velo M40 21.43 33.79 Gold
2 Burrows  Lawrence Vive le Velo/Calder MSn 22.32 28.20 Silver
3 Parzyk  Tomasz Drighlington BC MSn 23.33 22.70 Silver
4 Sanders  Sean Drighlington BC M45 23.36 32.50 Gold
5 Longstaff Phil Calder Clarion M45 24.13 31.70 Gold
6 Stott  Adrian Jackpot Racing M40 24.34 29.67 Silver
7 Hancock  Steve Calder Clarion M55 25.06 33.06 Gold
8 Burton  Ross Calder Clarion M40 25.22 25.67 Silver
9 Ward  Simon Wakefield Tri M45 25.28 30.07 Gold
10 O'Connor  Paddy Calder Clarion M50 26.22 30.33 Gold
11 Lee  Paul Calder Clarion M50 26.33 30.10 Gold
12 Firth  Nigel Calder Clarion M45 26.37 24.84 Silver
13 Kershaw  Greg Drighlington BC MSn 26.49 10.06 Bronze
14 Riechert  Hannah Alba Rosa LSn 26.5 25.19 Silver
15 Johnson  Chris Wakefield Tri M50 27.12 27.46 Silver
16 Spittlehouse  Andrew Calder Clarion M45 27.2 21.49 Silver
17 Fitzpatrick Dave Drighlington BC M55 27.23 30.30 Gold
17 Smith  Lewis Calder Clarion MJv 27.23 26.64 Silver
19 Brain  Adrian Calder Clarion M55 27.3 30.16 Gold
20 Green Chris Drighlington BC M55 27.31 30.14 Gold
21 Wright (Trike)  Gary Lincoln Wheelers M50 27.35 25.75 Silver
22 Wallis  Mark Drighlington BC M45 27.38 20.08 Silver
23 Higbee Oliver Drighlington BC MSn 27.49 8.79 Club
24 Ramsden  Philip Drighlington BC M45 28.01 18.78 Bronze
25 O'Connor  Carol Calder Clarion L50 28.06 33.12 Gold
26 Hunt  Simon Calder Clarion M40 28.19 13.95 Bronze
27 Sharp Paul Drighlington BC M45 28.29 17.22 Bronze
28 Grove  Ben Calder Clarion MJv 28.3 21.64 Silver
29 Mortimer  Ian Drighlington BC M50 28.42 20.75 Silver
30 Clarke Robert Calder Clarion MSn 28.43 7.68 Club
31 Oldroyd  David Drighlington BC M40 28.47 12.39 Bronze
32 Wilcock Neil Drighlington BC M40 28.48 12.33 Bronze
33 Ingham  John Drighlington BC M60 29.32 26.72 Silver
34 Sanders  Susan Drighlington BC L40 29.34 25.62 Silver
35 Mills Rob Drighlington BC M60 29.56 24.93 Silver
36 Harley Andrew Drighlington BC M50 30.04 16.38 Bronze
37 Leese Paul Drighlington BC M60 30.34 22.09 Silver
38 Penty  Tom Calder Clarion MSn 30.38 5.32 Club
39 Davies Paul Drighlington BC MSn 30.47 5.13 Club
40 Fitch Wayne Drighlington BC M50 31.17 12.71 Bronze
41 Brooksbank Bethany Calder Clarion LSn 31.37 9.52 Club
42 Minchin  Sarah Wakefield Tri L50 33.25 20.59 Silver
43 Elliot  John Calder Clarion M55 33.4 9.51 Club
44 Philips Mick Drighlington BC M70 34.03 15.28 Bronze
45 Kerr Vincent Drighlington BC M55 34.08 9.05 Club
46 Grove Lisa Calder Clarion L45 35.53 10.18 Bronze
47 Armitage David Drighlington BC M55 dnf
Psn Team Points
1 Calder Clarion 14
2 Drighlington BC 20
3 Wakefield Triathlon 66

Dave Glew fast time for his win in Event 4

Event 3    30th May

Psn Name Club  AgeCat Time Points Standard
1 Glew  David Knottingley Velo M40 21.56 33.49 Gold
2 Burrows  Lawrence Vive le Velo/Caldr MSn 23.05 25.23 Silver
3 Caton  Karl Elmsall RC M50 23.50 33.50 Gold
4 Stott  Adrian Jackpot Racing M40 24.26 30.09 Gold
5 Longstaff Phil Calder Clarion M45 24.52 30.85 Gold
6 Ward  Simon Wakefield Tri M45 24.57 30.74 Gold
7 Hancock  Steve Calder Clarion M55 25.14 32.90 Gold
8 Kemp  Dean Calder Clarion MSn 25.33 14.61 Bronze
9 Burton  Ross Calder Clarion M40 25.35 24.58 Silver
10 Riechert  Hannah Alba Rosa LSn 26.12 28.14 Silver
11 Brain  Adrian Calder Clarion M55 26.28 31.41 Gold
12 Lee  Paul Calder Clarion M50 26.28 30.21 Gold
13 Firth  Nigel Calder Clarion M45 27.06 22.58 Silver
14 Johnson  Chris Wakefield Tri M50 27.10 27.61 Silver
15 Bentley  Mel Wakefield CC M60 27.18 31.74 Gold
16 Reid  Jonny Calder Clarion M45 27.36 20.24 Silver
17 Rhodes Francis Knottingley Velo MSn 27.36 9.06 Club
18 Ripley  Tony Calder Clarion M55 28.39 25.45 Silver
19 Penty  Tom Calder Clarion MSn 28.43 7.68 Club
20 Price  David Calder Clarion M50 28.56 19.80 Bronze
21 Prideaux  Jonathon Alba Rosa CC M45 29.01 15.45 Bronze
22 Goldsborough  James Calder Clarion M40 31.18 7.97 Club
23 Smith  Fran Calder Clarion L50 32.10 25.46 Silver
24 Minchin  Sarah Wakefield Tri L50 32.33 23.96 Silver
25 Elliot  John Calder Clarion M55 33.19 9.87 Club
26 Bradford  Nicola Alba Rosa CC L45 37.07 8.92 Club
Psn Team Points
1 Calder Clarion 14
2 Wakefield Triathlon 44
3 Alba Rosa 57

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hannah Riechert (left) 1st woman event 3

Event 2    23rd May

Psn Name Club AgeCat Time Points Standard
1 Dean Richard Cyclo Mania MSn 22.02 30.25 Gold
2 Glew  David Knottingley Velo M40 22.17 33.02 Gold
3 Burrows  Lawrence Vive le Velo/Calder MSn 22.48 26.76 Silver
4 Cooke  Rob Cyclo Mania M40 24.19 30.25 Gold
5 Stott  Adrian Jackpot Racing M40 25.00 27.50 Silver
6 Hancock  Steve Calder Clarion M55 25.18 32.81 Gold
7 Burton  Ross Calder Clarion M40 26.13 21.42 Silver
8 Brain  Adrian Calder Clarion M55 27.01 30.74 Gold
9 Lee  Paul Calder Clarion M50 27.06 27.91 Silver
10 Smith  John Ravensthorpe CC M50 27.21 26.79 Silver
11 Smith  Lewis Calder Clarion MJv 27.37 25.60 Silver
12 Firth  Nigel Calder Clarion M45 27.41 19.89 Bronze
13 Wright (Trike)  Gary Lincoln Wheelers M50 28.06 23.43 Silver
14 Johnson  Chris Wakefield Tri M50 28.12 22.99 Silver
15 Reid  Jonny Calder Clarion M45 28.12 18.17 Bronze
16 Forwood Nicola Hyde Park H Tri LSn 28.27 18.45 Bronze
17 Roberts  Peter Calder Clarion M45 28.38 16.72 Bronze
18 Whitlam  Dan Calder Clarion MSn 28.43 7.68 Club
19 O'Connor  Carol Calder Clarion L50 29.02 32.11 Gold
20 Feather  Paul Wakefield Tri M60 29.05 28.73 Silver
21 Hatfield  Robert Calder Clarion M45 29.10 14.95 Bronze
22 Rose Jack Hyde Park H Tri MSn 29.11 7.10 Club
23 Hunt  Simon Calder Clarion M40 29.23 10.39 Bronze
24 Colley  James Calder Clarion M40 29.28 10.11 Bronze
25 Bradley  David Wakefield Tri M60 29.36 26.42 Silver
26 Thorley-Lawsn Steve Calder Clarion M45 29.59 12.22 Bronze
27 Penty  Tom Calder Clarion MSn 30.29 5.50 Club
28 Clarke Robert Calder Clarion MSn 30.43 5.22 Club
29 Stirk  Peter Elmsall RC M70 31.41 26.49 Silver
30 Brooksbank Bethany Calder Clarion LSn 32.49 8.24 Club
31 Hoyle  Ian Calder Clarion M50 32.58 9.19 Club
32 Hunt  Ian Calder Clarion M50 33.00 9.15 Club
33 Minchin  Sarah Wakefield Tri L50 33.36 19.91 Bronze
34 Smith  Fran Calder Clarion L50 33.56 19.06 Bronze
35 Gibson  Carl Calder Clarion MSn 34.55 0.04 Club
36 Grove Lisa Calder Clarion L45 36.33 9.44 Club
37 Ward  Simon Wakefield Tri M45 DNF
Psn Team Points
1 Calder Clarion 17
2 Wakefield Tri 61


Richard Dean (Cyclo Mania) wins event #2

Event 1    16th May

Psn Name Club AgeCat Time Standard Points Standard
1 Glew  David Knottingley Velo M40 22.13 33.11 Gold
2 Dean  Richard Cycling Mania MSn 22.16 29.64 Silver
3 Burrows  Lawrence Vive le Velo/Calder MSn 22.25 28.83 Silver
4 Cooke  Rob Cycling Mania M40 24.03 30.61 Gold
5 Powell  Stuart Calder Clarion M45 25.00 30.68 Gold
6 Stott  Adrian Jackpot Racing M40 25.11 26.58 Silver
7 Hancock  Steve Calder Clarion M55 26.09 31.79 Gold
8 Kemp  Dean Calder Clarion MSn 26.28 11.32 Bronze
9 Healy  Frank Ravensthorpe CC M50 26.31 30.15 Gold
10 Burton  Ross Calder Clarion M40 26.35 19.72 Bronze
11 Ward  Simon Wakefield Triathlon M45 26.37 24.84 Silver
12 Brain  Adrian Calder Clarion M55 26.54 30.88 Gold
13 Riechert  Hannah Alba Rosa LSn 26.57 24.65 Silver
14 Rangcroft  Malachi Wakefield Triathlon M45 27.16 21.80 Silver
15 Firth  Nigel Calder Clarion M45 27.22 21.33 Silver
16 Smith  Lewis Calder Clarion MJv 27.37 25.60 Silver
17 Lee  Paul Calder Clarion M50 27.44 25.08 Silver
18 Reid  Jonny Calder Clarion M45 27.45 19.67 Bronze
19 Johnson  Chris Wakefield Triathlon M50 27.48 24.78 Silver
20 Spittlehouse  Andrew Calder Clarion M45 28.08 18.39 Bronze
21 Dowes Ewan Calder Clarion MSn 28.15 8.24 Club
22 Hatfield  Robert Calder Clarion M45 28.55 15.78 Bronze
23 Bentley  Mel Wakefield CC M60 29.01 29.03 Silver
24 Roberts  Peter Calder Clarion M45 29.10 14.95 Bronze
25 Colley  James Calder Clarion M40 29.13 10.95 Bronze
26 Hunt  Simon Calder Clarion M40 29.30 10.00 Bronze
27 Bradley  David Wakefield Triathlon M60 29.49 25.45 Silver
28 O'Connor  Carol Calder Clarion L50 29.50 31.25 Gold
29 Colley  Mark Calder Clarion M50 29.51 17.04 Bronze
30 Wright (Trike)  Gary Lincoln Wheelers M50 30.23 15.43 Bronze
21 Clarke Robert Calder Clarion MSn 31.15 4.51 Club
32 Grove Ben Calder Clarion MJv 31.43 11.41 Bronze
33 Hunt  Ian Calder Clarion M50 32.45 9.41 Club
34 Smith  Fran Calder Clarion L50 34.06 18.63 Bronze
35 Minchin  Sarah Wakefield Triathlon L50 34.25 17.81 Bronze
36 Lee David Calder Clarion M55 34.28 8.71 Club
37 Grove Lisa Calder Clarion L45 37.12 8.84 Club
38 Banks  Richard Calder Clarion #REF! DNF
Psn Team Points
1 Calder Clarion 12
2 Wakefield Tri 44

Lawrence Burrows finished 3rd 12 seconds behind the winner and he took the Cliff Kettlewell Trophy as Calder's first finisher in the season opener.David Glew (Knottingey Velo) continued where he left off last season with a win, this time by a mere 3 seconds from  Cycling Mania's Richard Dean.38 riders took part in the series opener of the summer 10 mile TT series on the Hemsworth course.

 

Hannah Reichert (Alba Rosa) was a confortable winner of the Women's event from Calder's Carol O'Connor.

 

Lewis Smith carved a huge chunk out of his previous best to finish first juvenile and there was a fine debut time trial from Calder juvenile Ben Groves.

25 Calder Clarion riders took part.

Dave Glew winner of Event #1