topresults
mobile topresults

10 Mile TTs 2019

 

Event 17  28th August

Psn Name Club Age cat Time Points Standard
1 Luke Riley Elmsall RC MJn 23.52
2 Rob Cooke RCC M40 24.05
3 Ryan Williams Wakefield Tri MSn 24.42
4 Malachi Rangcroft Wakefield Tri M45 25.02
5 Dale Antcliff Wakefield Tri M40 25.31
6 Andrew Spittlehouse Calder Clarion M50 25.56 31.01 Gold
7 Patrick Kirk Knottingley Velo MSn 26.06
8 Lewis Smith Calder Clarion MJv 26.08 26.30 Silver
9 Arron Jinks Calder Clarion MSn 26.34 10.65 Bronze
10 Nigel Firth Calder Clarion M50 26.41 29.86 Silver
11 Craig Potter Wakefield Tri MSn 27.03
12 Tom Penty Calder Clarion MSn 27.18 19.12 Club
13 Mel Bentley Wakefield CC M60 28.02
14 Mike Winsor Ilkley CC M50 29.07
15 Sarah Minchin Calder Clarion L55 30.26 31.34 Gold
16 Fran Smith Calder Clarion L50 30.49 29.76 Silver
17 Simon Hunt Calder Clarion M40 DNF

Event 16   21st August

Psn Name Club Age cat Time Points Standard
1 Steve Hancock Calder Clarion M55 24.14 33.91 Gold
2 Malachi Rangcroft Wakefield Tri M45 25.14
3 Luke Riley Elmsall RC MJn 25.3
4 Dale Antcliff Wakefield Tri M40 26.02
5 Lewis Smith Calder Clarion MJv 26.03 26.54 Silver
6 Andrew Spittlehouse Calder Clarion M50 26.17 30.26 Gold
7 Arron Jinks Calder Clarion MSn 26.34 10.65 Bronze
8 David Tilford Featherston RC MSn 26.35
9 Patrick Kirk Knottingley Velo MSn 26.39
10 Nigel Firth Calder Clarion M50 27.00 27.10 Silver
11 Mel Bentley Wakefield CC M60 27.54
12 David Robinson Wakefield Tri M45 28.06
13 Simon Hunt Calder Clarion M40 28.23 13.57 Bronze
14 Mike Winsor Ilkley CC M50 28.58
15 Craig Davey Wakefield Tri M40 29.24
16 Fran Smith Calder Clarion L50 30.48 31.11 Gold
17 Sarah Minchin Calder Clarion L55 31.31 30.22 Gold

Event 15  14th August

Psn Name Club Age cat Time Points Standard
1 Steve Hancock Calder Clarion M55 24.35 33.66 Gold
2 Phil Tyas Wakefield Tri MSn 25.24
3 Andrew Spittlehouse Calder Clarion M50 26.49 29.49 Silver
4 Arron Jinks Calder Clarion MSn 26.52 9.97 Club
5 Digby Rusling RDFCC M50 28.31
6 Craig Davey Wakefield Tri M55 30.22
7 Andrea Jutrzenka Drighlington BC L40 30.58
8 Sarah Minchin Calder Clarion L55 31.28 30.26 Gold
9 Gary Wright(trike) Calder Clarion M55 31.48 14.54 Bronze

Event 14  7th August

Psn Name Club Age cat Time Points Standard
1 David Barnett Jackpot Racing M45 23.23
2 Steve Hancock Calder Clarion M55 23.33 34.89 Gold
3 Sean Sanders Drighlington BC M45 23.36
4 Chris Green Drighlington BC M55 24.32
5 Steve Tilford Featherstone RC MSn 24.42
6 James Grainger Wakefield CC M45 24.54
7 Dave Taylor Ravensthorpe CC M60 25.3
8 Arron Jinks Calder Clarion MSn 25.44 14.29 Bronze
9 Dave Tilford Featherstone RC MSn 25.47
10 Nigel Firth Calder Clarion M50 25.54 31.65 Gold
11 Mark Burgess Calder Clarion M55 25.55 32.21 Gold
12 Andrew Spittlehouse Calder Clarion M50 26.07 30.38 Gold
13 Mel Bentley Wakefield CC M60 26.52
13 Tom Penty Calder Clarion MSn 26.52 9.97 Club
15 Neil Wilcock Drighlington BC M40 27.05
16 Mike Winsor Ilkley CC M45 28.16
17 Paul Elliot Drighlington BC M55 28.51
18 Ewhen Chymera Ravensthorpe CC MSn 28.56
19 Paul Sharp Drighlington BC M45 29.04
20 Jon Reeves Drighlington BC M45 29.08
21 Gary Wright(trike) Calder Clarion M55 29.36 20.75 Silver
22 Andrea Jutrzenka Drighlington BC L40 29.48
23 Sarah Minchin Calder Clarion L55 30.08 31.53 Gold
24 James Goldsborough Calder Clarion M45 31.31 8.97 Club
25 Sarah Sharp Drighlington BC L45 40.21

Event 13  31st July

Psn Name Club Age cat Time Points Standard
1 Lewis Smith Calder Clarion MJv 25.47 29.23 Silver
2 Mark Burgess Calder Clarion M55 26.24 31.38 Gold
3 Andrew Spittlehouse Calder Clarion M50 26.57 29.11 Silver
4 Tom Penty Calder Clarion MSn 28.45 7.49 Club
5 Gary Wright(trike) Calder Clarion M55 30.00 18.05 Bronze
6 Dahlia Hawley Albarosa CC LSn 31.43
7 Sarah Minchin Calder Clarion L55 32.33 27.17 Silver
8 Ewan Dowes Calder Clarion DNF
9 Phil Tyas Wakefield Tri DNF

Event 12 24th July

Psn Name Club Age cat Time Points Standard
1 Adrian Stott Jackpot Racing M45 23.36
2 Rob Cooke Rockingham CC M40 24.41
3 Dale Antcliff Wakefield Tri M40 25.23
4 Lewis Smith Calder Clarion MJv 25.57 28.75 Silver
5 Mark Burgess Calder Clarion M55 26.05 31.61 Gold
6 Arron Jinks CC MSn 26.17
7 Nigel Firth Calder Clarion M50 26.30 30.10 Gold
8 Mel Bentley Wakefield CC M60 26.48
9 Andrew Spittlehouse Calder Clarion M50 26.58 29.07 Silver
10 Mike Windsor CC M45 28.55
11 Gary Wright Calder Clarion M55 29.50 20.10 Silver
12 Fran Smith Calder Clarion L50 30.21 30.24 Gold
13 Sarah Minchin Calder Clarion L55 32.44 25.77 Silver
14 John Elliot Calder Clarion M55 33.32 9.79 Club

Event 11 17th July

Psn Name Club Age cat Time Points Standard
1 Dave Glew Calder Clarion M40 21.17 24.29 Gold
2 Jacob Leigh Knottingley Velo MJn 24.44
3 Mark Burgess Calder Clarion M55 25.58 32.17 Gold
4 Nigel Firth Calder Clarion M45 26.23 25.58 Silver
5 Patrick Kirk Knottingley Velo MSn 26.26
6 Lewis Smith Calder Clarion MJv 26.39 24.80 Silver
7 Mel Bentley Wakefield CC M60 27.17
8 Gary Wright Calder Clarion M55 28.32 25.60 Silver
9 Andrew Spittlehouse Calder Clarion M50 29.03 18.58 Bronze
10 Sarah Minchin Calder Clarion L55 31.52 30.00 Gold
11 Steve Hancock Calder Clarion M55 DNF
12 Jonathon Hindle Calder Clarion M55 DNF

 

Event 10 10th July

Psn Name Club Age cat Time Points Standard
1 Dave Glew Calder Clarion M40 21.02 34.50 Gold
2 Adrian Stott Jackpot Racing M45 23.42
3 Ross Burton Calder Clarion M40 24.00 30.41 Gold
4 Steve Tilford Featherstone RC MSn 25.04
5 Lewis Smith Calder Clarion MJv 25.39 29.62 Silver
6 Mark Burgess Calder Clarion M55 25.58 32.17 Gold
7 Timothy Lane Team JRC MJv 26.08
8 Patrick Kirk Knottingley V MSn 26.13
9 Nigel Firth Calder Clarion M45 26.31 25.19 Silver
10 Andrew Spittlehouse Calder Clarion M50 26.36 30.02 Gold
11 Jonny Reid Calder Clarion M45 26.39 24.81 Silver
12 Paul Lee Calder Clarion M50 26.52 29.35 Silver
13 Simon Hunt Calder Clarion M40 27.1 17.33 Bronze
14 Gary Wright Lincoln Wheelers M55 27.14
15 Mel Bentley Wakefield CC M60 27.23
16 Jonathon Hindle Calder Clarion M55 27.3 30.10 Gold
17 Tom Penty Calder Clarion MSn 27.49 8.73 Club
18 David Lane Ravensthorpe CC M45 28.48
19 Fran Smith Calder Clarion L50 29.28 31.23 Gold
20 John Elliot Calder Clarion M55 33.34 9.77 Club

Event 9  3rd July

Psn Name Club Age cat Time Points Standard
1 Dave Glew Calder Clarion M40 21.57 33.74 Gold
2 Tomasz Parzyk Drighlington BC MSn 24.21
3 Ross Burton Calder Clarion M40 24.27 30.04 Gold
4 Malachi Rangcroft Wakefield Tri M45 25.05
5 Steve Tilford Featherstone RC MSn 25.41
6 Lewis Smith Calder Clarion MJv 26.16 25.91 Silver
7 Greg Kershaw Drighlington BC M40 26.22
8 Mark Burgess Calder Clarion M55 26.26 31.35 Gold
9 David Tilford Featherstone RC MSn 26.34
10 Dale Antcliff Wakefield Tri M40 26.48
11 Patrick Kirk Knottingley V MSn 27.25
12 Andrew Spittlehouse Calder Clarion M50 27.3
13 Jonny Reid Calder Clarion M45 28.12 17.57 Bronze
14 Tom Penty Calder Clarion MSn 27.54 8.66 Club
15 Simon Hunt Calder Clarion M40 28.26 13.47 Bronze
16 Andy Watkins HCTB M40 28.53
17 Gary Wright Lincoln Wheelers M55 29.17
18 Dave Robinson Wakefield Tri M45 29.58
19 Fran Smith Calder Clarion L50 31.12 30.43 Gold
20 Sarah Minchin Calder Clarion L55 35.47 16.83 Bronze
Maria Mulleady Team Swift L40 DNF

Event 8 26th June

Psn Name Club Age cat Time Points Standard
1 Dave Glew Calder Clarion M40 22.05 33.09 Gold
2 Sean Sanders Drighlington BC M45 24.02
3 Steve Hancock Calder Clarion M55 24.44 33.55 Gold
4 Frank Healey Raventhorpe CC M50 26.07
5 Dale Antcliff Wakefield Tri M40 27.27
6 Richard Banks Calder Clarion M50 27.32 25.61 Silver
7 Lewis Smith Calder Clarion MJv 27.43 10.99 Bronze
8 Nigel Firth Calder Clarion M45 27.44 19.87 Bronze
9 Dan Stone Wakefield Tri MSn 27.45
10 Paul Lee Calder Clarion M50 27.47 24.91 Silver
11 Andrew Spittlehouse Calder Clarion M50 27.51 24.72 Silver
12 Jonny Reid Calder Clarion M45 28.04 17.83 Bronze
13 Fran Smith Calder Clarion L50 32.19 23.81 Silver
14 Sarah Minchin Calder Clarion L55 32.21 27.71 Silver
15 Adrian Stott Jackpot Racing DNF

Event 7  19th June

Psn Name Club Age cat Time Points Standard
1 Reece Wood Zappi MSn 20.39
2 Ross Burton Calder Clarion M40 23.37 31.28 Gold
3 Richard Banks Calder Clarion M50 26.14 30.30 Gold
4 Nigel Firth Calder Clarion M45 26.29 20.53 Silver
5 Andrew Spittlehouse Calder Clarion M50 26.42 29.81 Silver
6 Simon Noble Calder Clarion M50 27.3 25.70 Silver
7 Gary Wright (trike) Lincoln Wheelers M55 28.33
8 Sarah Minchin Calder Clarion L55 31.17 30.37 Gold
9 Charlie Gibson Calder Clarion MSn 31.21 3.94 Club

 

Event 6  12th June - Calder Clarion 10 mile Championship

Dave Glew- 2019 Calder Clarion 10TT Champion

Fran Smith - 2019 Ladies 10TT Champion

Lewis Smith - 2019 Junior  Champion

 

Psn Name Club AgeCat Time Standard Points Standard
1 Dave Glew Calder Clarion M40 21.54 33.79 Gold
2 Steve Hancock Calder Clarion M55 24.56 33.41 Gold
3 Oliver Ripley Calder Clarion MSn 25.44 14.29 Bronze
4 Jacob Leigh K Velo MSn 26.25
5 Phil Tyas Wakefield Tri MSn 26.28
6 Lewis Smith Calder Clarion MJv 26.39 24.80 Silver
7 Tom Penty Calder Clarion MSn 28.56 7.34 Club
8 Fran Smith Calder Clarion L50 31.21 27.24 Silver
9 Sarah Minchin Calder Clarion L55 34.09 21.01 Silver

Event 5   5th June

Psn Name Club AgeCat Time Standard Points Standard
1 Reece Wood Zappi Racing MSn 20.52
2 Dave Glew Calder Clarion M40 21.24 34.2 Gold
3 Sean Sanders Drighlington BC MSn 23.11
4 Phil Longstaff Calder Clarion M45 23.23 32.64 Gold
5 Stuart Powell Calder Clarion M50 23.56 33.48 Gold
6 Adrian Stott Jackpot Racing M45 24.02
7 Ross Burton Calder Clarion M40 24.09 30.29 Gold
8 Dean Kemp Calder Clarion MSn 24.47 18.22 Bronze
9 Frank Healey Ravensthorpe CC M50 25.11
10 Lewis Smith Calder Clarion MJv 26.08 26.30 Silver
11 Andrew Spittlehouse Calder Clarion M50 26.49 29.49 Silver
12 Nigel Firth Calder Clarion M45 27.14 21.20 Silver
13 Tom Penty Calder Clarion MSn 28.15 7.88 Club
14 Gary Wright(trike) Lincoln Wheelers M55 28.16
15 Simon Noble Calder Clarion M50 28.22 21.40 Silver
16 Richard Banks Calder Clarion M50 29.18 18.16 Bronze
17 Fran Smith Calder Clarion L50 30.34 30.09 Gold
18 Sarah Minchin Calder Clarion L55 31.50 30.02 Gold
19 John Elliott Calder Clarion M55 34.18 8.92 Club
20

Event 4    29th May

Psn Name Club AgeCat Time Standard Points Standard
1 Tomasz Parzyk Drighlington BC MSn 23.30
2 Adrian Stott Jackpot Racing M45 25.54
3 Simon Hunt Calder Clarion M40 27.34 16.50 Bronze
4 Mel Bentley Wakefield CC M60 28.01
5 Andrew Spittlehouse Calder Clarion M50 28.01 22.38 Silver
6 Gary Wright Lincoln Wheelers M55 31.15
7 Sarah Minchin Calder Clarion L55 32.58 26.29 Silver
8 Rich Banks Calder Clarion M50 DNF

Event 3    22nd May

Psn Name Club AgeCat Time Standard Points Standard
1 Reece Wood Zappi Racing MSn 20.28
2 Dave Glew Calder Clarion M40 21.11 34.38 Gold
3 Tomasz Parzyk Drighlington BC MSn 23.32
4 Sean Sanders Drighlington BC M45 23.38
5 David Barnett Jackpot Racing M45 23.49
6 Steve Hancock Calder Clarion M55 23.54 34.64 Gold
7 Chris Green Drighlington BC M55 25.06
8 Simon Ward Wakefield Tri M45 25.15
9 Greg Kershaw Drighlington BC M40 25.21
10 Steve Tilford Featherstone RC MSn 25.26
11 Tom Gothard Calder Clarion MSn 26.01 11.98 Bronze
12 Adam Milner Calder Clarion MSn 26.35 10.61 Bronze
13 Philip Ramsden Drighlington BC M45 26.50
14 Oliver Higbee Drighlington BC MSn 26.52
15 Mel Bentley Wakefield CC M60 27.25
16 Gary Wright Lincoln Wheelers M55 27.26
17 John Clundale Drighlington BC M55 27.34
18 Abbie Holyoake Drighlington BC LSn 27.46
19 Mark Wallis Drighlington BC M50 27.49
20 Rob Jones Drighlington BC MSn 28.49
21 Paul Elliott Drighlington BC M55 28.51
22 Neil Wilcock Drighlington BC M40 28.57
23 Susan Sanders Drighlington BC L45 29.19
24 John Ingham Drighlington BC M60 29.29
25 Paul Davies Drighlington BC MSn 29.37
26 David Todd Drighlington BC M60 30.07
27 Paul Sharp Drighlington BC M45 30.37
28 Ian Hunt Calder Clarion M50 31.14 12.70 Bronze
29 Andy Garrett Drighlington BC M45 31.22
30 Wayne Fitch Drighlington BC M50 32.10
31 Karen Dawson Drighlington BC L40 32.13
32 Dave Armitage Drighlington BC M55 33.11
33 Sarah Sharp Drighlington BC L45 40.54

 

Event 2    8th May

Psn Name Club AgeCat Time Standard Points Standard
1 Dave Glew Calder Clarion M40 22.15 32.95 Gold
2 Tom Penty Calder Clarion MSn 29.02 6.76 Club
3 Simon Hunt Calder Clarion M40 30.23 8.94 Club
4 Sarah Minchin Calder Clarion L55 35.39 17.69 Gold

Event 1    1st May

Psn Name Club AgeCat Time Standard Points Standard
1 Dave Glew Calder Clarion M40 21.07 34.4 Gold
2 Sean Sanders Drighlington BC M45 22.41
3 David Barnett Jackpot Racing M45 23.43
4 Phil Longstaff Calder Clarion M45 24.01 31.71 Gold
5 Ryan Williams Calder Clarion MSn 24.28 19 Bronze
6 Frank Healey Ravensthorpe CC M50 25.00
7 Greg Kershaw Drighlington BC M40 25.09
8 Oliver Ripley Calder Clarion MSn 25.30 14.86 Bronze
9 Jacob Leigh JRC MJv 25.32
10 Ryan Mallinson Black Line MSn 25.42
11 Paul Lee Calder Clarion M50 26.06 30.40 Gold
12 Maria Mulleady Team Swift L40 26.17
13 John Smith Ravensthorpe CC M55 26.37
14 Mel Bentley Wakefield CC M60 26.58
15 Andrew Spittlehouse Calder Clarion M50 26.59 29.00 Silver
16 Mark Burgess Calder Clarion M55 27.31 30.09 Gold
17 Simon Hunt Calder Clarion M40 27.40 16.30 Bronze
18 Tom Penty Calder Clarion MSn 27.49 8.75 Gold
19 Tamara Walton Calder Clarion L45 27.50 32.20 Gold
20 Jonathon Hindle Calder Clarion M55 27.58 29.10 Silver
21 Abbie Holyoake Drighlington BC LSn 27.59
22 Susan Sanders Drighlington BC L45 28.23
23 Mark Colley Calder Clarion M40 28.33 13.20 Bronze
24 Adam Milner Calder Clarion MSn 28.44 7.60 Club
25 Richard Banks Calder Clarion M50 29.36 17.70 Bronze
26 Paul Richards Calder Clarion M55 30.06 18.50 Bronze
27 Sarah Minchin Calder Clarion L55 31.15 30.40 Gold
28 Fran Smith Calder Clarion L50 31.27 27.00 Gold
29 Ben O'Hara Calder Clarion M40 33.29 5.50 Club
30 Lewis Smith Calder Clarion MJv DNF
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43